Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Další islandská sopka začala chrlit popel nad Evropu

24. 5. 2011

Je to přesně 13 měsíců, co lety nad Evropou ochromila sopka Eyjafjallajökull. Tehdy se musely odklánět i lety přes Atlantik. Čtěte zde

Tentokrát se jedná o sopku Grímsvötn. Lety už byly zrušeny nejen ve Velké Británii, ale také v Irsku, Norsku a Švédsku. Naopak sám Island mohl díky příznivým větrům lety obnovit.

Britský úřad řízení letového provozu časně ráno oznámil, že mrak popela by měl nad Skotskem přecházet od 8:00 SELČ do 14:00 SELČ. Letiště Glasgow a Edinburgh zastavila provoz již v noci, letiště Aberdeen a Inverness časně ráno. V Edinburghu čekalo v hale přes noc více jak 400 lidí.
Mrak se dále šíří nad Wales, severní Anglii a do Severního Irska. Zatím není jasné, zda se budou muset zavřít i londýnská letiště.
Grímsvötn chrlí velké množství popela již čtvrtý den. Díky příznivým atmosférickým podmínkám je však popel hnán vzhůru a vítr jej žene ve vyšších polohách na severovýchod a v nižších na jih. 
V sobotu mrak popela dosahoval výšky 10 až 15 kilometrů. V současnosti je to ale už jen 5 až 7 kilometrů.
 
Oblak popela ze sopky Grímsvötn: 

 

Ryanair protestuje
Irská nízkonákladová společnost Ryanair už začala proti zákazu letů protestovat. Jeho vedení vyslalo do 12 500 metrů Boeing 737-800 na "ověřovací let". To mělo jediný úkol - zjistit, jaký je skutečný stav ovzduší. Boeing odstartoval z Glasgow a přes Inverness a Aberdeen se stočilo na Edinburgh. Po přistání byla provedena inspekce stroje. Mluvčí společnosti poté uvedla, že nezaznamenali žádná viditelná sopečná mračna prachu ani prachové částice.
 
Rušení letů hrozí i Německu
Německá meteorologická služba očekává, že mrak by se měl nad Německo dostat okolo druhé hodiny ranní. O 6 hodin později by se měl dostat nad Šlevicko-Holštýnsko, Hamburk, Meklensbursk-Přední Pomořansko, Dolní Sasko a nad severní část Braniborska a Saska-Anhaltska. Ve středu ráno se uzavřou letiště Hamburk, Brémy, a rušení letů se může také týkat Berlínských letišť Tegel a Schönefeld.