Jdi na obsah Jdi na menu
 


Frankfurt nad Mohanem spustil provoz na nové ranveji

22. 10. 2011
Jako první přistál na nové dráze vládní Airbus A319 s kancléřkou Angelou Merkelovou, která se zúčastnila slavnostního ceremoniálu.
Nová ranvej 25R/07L je paralelní s dosavadníma dvěma, leží však od nich ve vzdálenosti asi 1,5 km. Kapacita letiště ve Frankfurtu byla doposud 85 vzletů a přistání za hodinu, nyní to bude až 126. Toto navýšení umožní zvýšit počet přepravovaných pasažérů z dosavadních 53 milionů za rok až na 88,6 milionu. Společnost Frankfurt Airport se tak bude moci ucházet o postavení největšího letiště na kontinentální Evropě. Frankfurt toto prvenství ztratil kvůli pařížskému letišti Charlese de Gaulle. V současnosti je frankfurtské letiště deváté největší na světě.
Návrhy na novou dráhu byly hotovy již v roce 1997, mnoho let však trvaly spory s ochránci přírody. Nakonec byla výstavba povolena s řadou podmínek a omezení. Nejvyšší správní soud spolkové země Hesensko zakázal ve Frankfurtu noční lety, jak to požadovali lidé z okolí. Letiště se ještě odvolalo ke spolkovému soudu, který dosud nerozhodl.
Nová ranvej umožní v budoucnu i výstavbu třetí odbavovací haly jižně od letiště, místo bývalé americké letecké základny.