Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popel z islandské sopky opět komplikuje leteckou dopravu

9. 5. 2010

Letadla z Česka a do něj zatím létají bez většího omezení. Výjimkou jsou spoje mezi Prahou a italskými městy - už dopoledne byly zrušeny lety z Říma, Milána či Bergama, stejně jako například let do Boloně. Letiště v Benátkách je ale otevřené.
"Větší zpoždění mělo dopoledne pouze letadlo společnosti Delta Airlines z New Yorku, které namísto v 7:45 v Praze přistálo před 12. hodinou," řekla mluvčí letiště Praha Michaela Lagronová.
Obří oblak, který může ohrozit letecké motory, již zasáhl oblast mezi Islandem a Azorskými ostrovy. Sopečný prach v neděli zkomplikoval leteckou dopravu v severní Itálii a dál omezoval provoz i v Portugalsku a Španělsku. Podle agentury AP byla zavřena letiště v Portu nebo Santiagu.
Transatlantické lety budou odkláněny kolem Grónska, uvedl Eurocontrol. Dají se tedy stejně jako v sobotu čekat zpoždění. Stovky zaoceánských letů byly o víkendu zrušeny. Dopravu přes Atlantik denně zajišťuje zhruba 600 letadel a v Evropě se běžně za den uskuteční mezi 26 000 a 30 000 letů.
Sopka Eyjafjallajökul vypustila další oblak popela v noci na pátek. Popel a prach chrlí od poloviny dubna. Minulý měsíc kvůli tomu byl pět dnů uzavřen vzdušný prostor nad Evropou.