Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ve Varšavě nouzově přistál Boeing 767 s nevysunutým podvozkem

1. 11. 2011
Boeing 767-35D(ER) (reg. SP-LPC, výr. č. 28656/659, první let 5. 5. 1997) polské společnosti LOT nouzově přistál na varšavském letišti Okecie kvůli poruše podvozku. Piloti museli několik desítek minut kroužit nad Varšavou, aby letoun spotřeboval přebytečné množství paliva a mohl zahájit nouzové přistání.
Boeing letěl z newyorského letiště Newark, ve Varšavě měl dosednout krátce po 13:30 SEČ. Mluvčí letecké společnosti LOT vysvětlil, že "podvozek nešel vysunout kvůli výpadku proudu". Boeing po nahlášení defektu doprovodily stíhačky F-16.
Spotřebováním dostatečného množství paliva se snižuje riziko vznícení stroje. Sprška jisker, která finální přistání doprovázela, byla obyčejným třením kovu na asfaltu. Na dráhu byl navíc nanesen speciální "polštář" z hasicích látek.
Kapitán Tadeusz Wrona s 15 000 nalétanými hodinami dokázal přistát na ranvej hladce, možná i proto, že jako pilot začínal na kluzácích. Nikdo z 231 lidí na palubě nebyl zraněn a manévr se odehrál bez větších škod.
 
Uzavřeni Okecie
Kvůli uzavírce varšavského letiště Okecie České aerolinie zrušily úterní i středeční spoje. Společnost všem cestujícím těchto linek lety do Krakowa. Tamní letiště bylo ve středu ráno uzavřeno kvůli mlze, odpoledne však obnovilo provoz.
Komplikace postihly i ostatní letadla, jež měla letět do polské metropole. Buď jsou naváděna jinam nebo je let úplně zrušen. Letiště Okecie bude pravděpodobně uzavřené až do čtvrteční čtvrté hodiny ranní.